A világ legizgalmasabb sófajtái
A kedvelttől az exotikusig
Egy érdekes cikket olvastam az EatSmarter.de oldalán a fenti címmel. Remélem nem veszik zokon, s nem perelnek be, ha ezt ismertetem veletek. (Végtére is ezzel a bejegyzésemmel népszerűsítem őket, s nem csak megadtam, hogy minek alapján írtam a bejegyzést - ami lényegében fordítás - de a bejegyzés alján a forrásnál be is linkeletem az eredeti cikket.) Gondolom sokakat érdekel ez a téma, nekem is sok újdonságot tartalmazott.A különböző sófajták az olajok, ecetek és mustárok mellett most divatosak. Ezért elég ok van rá, hogy megismerkedjünk készítésükkel és finomításukkal.
A só függetlenül létrejöttének módjától csaknem mindig legalább 97 százalékban nátriumklodidból (NaCl) áll. Ezentúl ásványi anyagok képesek befolyásolni a só aromáját, vagy a gyártók tudják a sót fűszerekkel, mint levendula, vagy természetes anyagokkal, mint aktív szén befolyásolni.
Az alábbiakban néhány sófajta kerül ismertetésre.
Fleur de Sel Bretagne-ból
Akkor is, ha a Fleur de Sel-t (sóvirág) Portugáliában és a francia Camargue-ben gyártják, Bretagne tekinthető a Fleur de Sel központjának. A Fleur de Sel egy természetes termék, ezért a tiszta vízminőség a termelésen különösen fontos.A Fleur de Sel-t természetes dunsztolás révén a víz felületén nyerik, ahol ott sóvirágot képez, amit a sókertészek kézi munkával szüretelnek le.
A különleges gourmetsó különböző nagyságú kristályokká áll össze, amelyek egy egyenetlen struktúrát mutatnak és egy különösen erőteljes konzisztenciát kapnak. Enyhén sós ízük van és nedvesebbek a szokásos konyhasónál. A különösen finom aromáját ez a sófajta a kálcium és magnézium révén kapja.
Fekete Hawaii-só
Az aktív szén kölcsönzi a fekete színt a Fekete Hawaii tengerisónak és a gyengén mogyorós ízt. A Fekete Hawaii só Láva-sóként is ismert és meghódított már számos gourmet-konyhát. A fekete sót a Molokai Hawaii szigetén gyártják. A sót a szűrt tengeri vízből nyerik, melyet aktív szénnel nemesítenek. Ez a sófajta jól passzol a tenger gyümölcseihez, grillezett húsokhoz, vagy kis mennyiségben gyümölcssalátákhoz.
Bambuszsó - Buddhista szerzetesek gyógysója
Buddhista szerzetesek voltak az elsők, akik a bambuszsót, melynek gyógyító hatást tulajdonítottak, előállították. A bambuszsó gyártásánál a négy elemre: tűz, víz, föld és levegő, hagyatkoznak. A tengeri sót bambuszcsőbe töltik, melyet agyagba burkolnak Ezeket egy erdeifenyővel befűtött kemencében egymásután kilencszer 100 C fok felé hevítik. A magas hőmérséklet eredményezi a magas tisztasági fokot és a só különleges színét: a só ibolya színben csillog. Japánban és Koreában még ma is nagyra becsülik gyógyító hatása miatt. Németországban egyre kedveltebbé válik gyógyító hatása miatt, s mint asztali só is. A bambuszsó különösen jó salátákhoz és sült zöldségekhez.
Himalaya-só – Becsapás, vagy gourmet-só?
A lazacszínű csillámló Himalaya-só, mint sok más só, az őstengerek párolgása révén keletkezett, s ma Pakisztán bányáiból importálják. Rendszerint természetes állapotában hagyják, s egy sómalomban megőrlik. Egy különösen értékes hatása a sónak az emberi szervezetre - mintahogy azt gyakran állítják - nincs. A Himalaya-só, mint egy normál konyhasó, minimum 97 %-ban nátriumkloridból áll, s nem mutat fel semmilyen további figyelemreméltó ásványi anyagokat.
Füstölt só - a perfekt só húsokhoz
A füstölt só egy fával füstölt tengeri só. Ehhez régiónként különböző fafajtákat, a leggyakrabban bükkfát, hikorit, vagy Wachholderfát használnak.A füstölt sót a wikigek találták fel, miáltal a legismertebb füstölt só ma a dán füstölt só. A gyengén füstös és sonkához hasonló aromája révén ez a só tökéletes a vörös húsokhoz, ezért Amerikában szívesen használják Barbecue-hoz. Európában a füstölt só még kevésbé ismert, de egyre inkább kedveltté válik. De nem csak a hús profitál ennek a sónak a füstös aromájából, de a vegetáriánus és vega termékek és fűszerezhetőek vele.
Kék só Perzsiából
A perzsa kék só is fehér sókristályokból áll, melyhez részben kék színezetet adnak.
A sót az iráni sóbányákból nyerik, kék tonúsát sylvin nevű ásványtól kapja. A kék só csak 85 %-ban áll nátriumkloridból, 13 %-ban magas kálium tartalma van, ami a sónak igen intenzív sós aromát kölcsönöz. A sók között a perzse kéksó ritkaságnak számít, többnyire asztali fűszerként használatos.Száraz állaga miatt ez a sófajta tökéletesen alkalmas a sómalmokhoz. A perzsa kék só a legjobban tengeri gyümölcsök és saláták fűszerezéséhez használható.
Forrás: EatSmarter Newsletter
P.S. Egy kedves blogtárs. Szeretetrehangoltan írt egy megjegyzést egy másik sófajtáról a Maldon-só-ról. Erről, bavallom férfiassan még nem hallottam, de nagyon érdekes. Javaslom, nézzétek meg ezt is.
Nagyon szeretem az ilyen jellegű összefoglalókat...nagyon érdekes lett ez is, szívesen olvastam és újakat tanultam. Köszönöm!
VálaszTörlésNagyon örültem a bejegyzésednek, engem is érdekelnek a sók, finomak, gyönyörűek.
VálaszTörlésLeginkább a bambusz só lepett meg, ez eddig elkerülte e figyelmem.
Ha megengeded, köszönetül én is mutatok Neked, a Maldon sót amit bizonyára jól ismersz, de készítettem néhány saját fotót, Remélem örömet okozok én is vele. Ha zavaró, hogy belinkeltem, nyugodtam töröld:) http://szeretetrehangoltan.blogspot.hu/2012/04/maldon-so.html
Egyáltalán nem zavaró, sőt örülök a megjegyzésednek, s köszönöm.
TörlésEngedelmeddel egy linket ki is teszek a bejegyzésemnél, hogy a bejegyzésedet mások is olvashassák.
Nagyon kedves Vagy, köszönöm. Mond tetszik? Ölellek,
VálaszTörlésAz, hogy tetszik, az nem kifejezés. A kristályok, s a róla készült fotók, egyszerűen fantasztikus. Millió puszi!
Törlés:)))
VálaszTörlésKöszönöm.
Engem is ebben az évben kapott el a nagy érdeklődés a sók iránt, ezért érdekes volt elolvasni az összefoglalót!
VálaszTörlésMost jártunk az olasz tengerparton, ott a cerviai "sale dolce" nagyon híres.
VálaszTörlés